Oděv z konopí

  • Konopná látka je velmi kvalitní, pevná a odolná.
  • Má vysokou stálost barev i po letech.
  • Materiály z konopí nedeformují po čase svůj tvar.
  • Tkanina je porézní a proto dobře dýchá. V zimě je hřejivá a v létě chladivá (díky vzduchu, který se nachází v pórech látky).
  • Konopná látka odfiltruje až 95% UV záření.
  • Dobře odolává plísním (výborným řešením jsou právě ponožky z konopí).
  • Má antibakteriální vlastnosti a zpomaluje proces hoření (pro tyto vlastnosti je často používána v nemocnicích v západní Evropě).

Při praní a čištění konopných oděvů nepoužívejte bělidlo, žehlete pouze mírnou teplotou a nesušte jej v sušičkách / pračkách. Oděvy mohou být čištěny v čistírnách. Některé produkty z konopí jako peněženky, obuv a podobně čistěte ručně.

Suroviny podobné jako konopí

Bambus (bamboo)

Bambus je rychle rostoucí rostlina, která může narůst až o 30 cm denně. Látka z ní vyrobena je přirozeně antibakteriální a 100% odbouratelná. Je jemná a hladká jako hedvábná látka. Na pokožce je velmi příjemná a výborně dýchá. Je porézní a podstatně více absorpční než bavlna.

Sója (soy)

První oděvy ze sójové látky se objevily ve 40 tých letech. Používal je i známý automobilový magnát Henry Ford. Masivní nástup však zaznamenala sójová látka až od roku 1999, kdy nastal výrazný zlom v technologii jejího zpracování. O sójové látce se mluví jako o "Kašmíru z rostlin". Je jemná, hladká a lehká. Na dotek se podobá kašmíru, ale je o něco hladší. Absorpci vlhkosti má podobnou jako bavlna, ale lépe ji přenáší a proto je pohodlnější. Sójová látka je o něco pevnější než vlna a má také podobnou schopnost držet teplo. Péče o sójovou látku je jednoduchá. Může se normálně prát, sráží se velmi málo, a může se i sušit v sušičce, ale ne na vysoké teplotě, protože se může poškodit proteinová struktura látky.

 

comments powered by Disqus