Příklady využití konopí

Papír

Až do konce 19. století se na výrobu papíru používalo především konopí a len. Konopí má čtyřikrát větší výnos než stromy. Z delších vláken se vyrábí vysoce kvalitní papír pro knihy, časopisy a kancelářské potřeby. Z kratších se vyrábí novinový a toaletní papír a balicí materiál.

Textilie

Konopí se používá při výrobě všech typů textilií od oděvů až po potahy či tašky atd.. Vyprodukuje se z ní 3x více látky než z bavlny. Technologie zpracování se neustále inovují a takové textilie mají vlastnosti, které jsou například u bavlny nedosažitelné, například pevnost, či antibakteriální vlastnosti.

Plasty

Plasty vyrobené na bázi konopí jsou 100% přírodně odbouratelné a to je dělá ideálním balícím materiálem pro potraviny. V současnosti konopné plasty využívají například velké automobilky jako BMW či Honda.

Stavební materiály

U nás nejznámější využití konopí je jako vodárenské těsnění a podlahová izolace. Ve Francii se konopí přidává do betonu.

Kosmetika, léky a léčiva

Historicky se především olej z konopných semen využíval při léčení kožních onemocnění, bodnutí hmyzem a v nyní se využívá na výrobu masážních olejů, tělových mlék, krémů ap.

Potraviny

Konopný olej je výborným aditivem do čokolád, sušenek, těstovin ap. Konopná semena jsou velmi oblíbenou potravou mnoha zvířat a ptáků vzhledem k jejich vysokému obsahu bílkovin.

 

comments powered by Disqus