Konopí ve stavebnictví

Využití konopí ve stavebnictví se může zdát jako vtip, ale není tomu tak. Aplikace konopí ve stavebnictví není novou myšlenkou. Konopí bylo používáno při stavbách původních hrázděných staveb v Alsasku a při stavbách domků i v jiných oblastech Německa a dokonce i Francie.

Konopí představuje vynikající alternativu k dřevu. To dokonce v některých ohledech i předčí. Stavební materiály z něj jsou několikrát pružnější a zdravotně nezávadnější. Konopí totiž skvěle izoluje, dýchá a nepřitahuje plísně. Pro konopí mluví i skutečnost, že velmi rychle roste. Doba pro získání dobrého dřevního materiálu je několikanásobně delší.
Z konopí se vyrábí desky sendvičového typu a izolační materiály s výbornými vlastnostmi. Konopná vlákna mohou nahradit i izolační materiál jako je skelná vata. Konopná vlákna na rozdíl od skelné vaty ale nedráždí plíce ani pokožku. Z konopí se dá dokonce vyrobit i náhražka betonu. Ve světě je několik firem, které se touto problematikou zabývají. Konopná náhražka betonu má srovnatelnou pevnost, je asi sedmkrát lehčí a pružnější, má lepší tepelné a zvukové izolační vlastnosti, lépe odolává přírodním nešvarům, propouští páry, je nepoživatelná pro hlodavce, termity a hmyz obecně, odpuzuje a odvádí vodu. Náhražka se vyrábí zvápněním a slisováním drti z konopných stonků. Ta se smíchá s vápnem, vodou a případně cementem. Konopný stavební materiál se využívá pro podlahy, stropy i omítku.

Největší využití má konopí v oblasti tepelné a zvukové izolace. Nejčastěji jde o termoizolační konopné rohože. Ty kromě konopí obsahují i polyesterová vlákna či materiály snižující hořlavost. Izolační materiály z konopí jsou recyklovatelné, neobsahují látky, které by nadměrně zatěžovali životní prostředí, mají skvělou odolnost proti prostupu vlhkosti, nepodléhají hnilobě a nejsou ani napadány škůdci, jako je to běžné u dřeva.

Proč je konopí využívané?

Ve stavebnictví se využívá velké množství stavebních materiálů s vynikajícími vlastnostmi. Jejich výroba má však přímé či nepřímé dopady na životní prostředí, stejně jako výrobky z těchto materiálů. Například na vytvoření vláken pro minerální izolaci jsou nezbytné taveniny z kamene teploty 1 600 ° C; na srovnání: konopné rohože se tepelně stabilizují při teplotě 150 až 160 ° C. Dalším srovnáním může být množství výrobních emisí při zpracování ropných produktů pro výrobu syntetických materiálů oproti voňavé práci při sušení a "lámání" rostlinných surovin.

Materiály rostlinného původu nejsou na stavbách žádnou novinkou, spíše naopak. V minulosti se používaly mnohem častěji, protože byly snadno dostupné a levné. Není divu, že mnohé z nich v současnosti prožívají velký návrat. Konopí má v Evropě již tisíciletou tradici. Výhodou je jeho krátké vegetační období - v některých oblastech jej lze sklízet až dvakrát ročně. Pro technické účely se využívá konopí seté, z něhož se vyrábí stavební izolace.

Na využití materiálů ve stavebnictví jsou nejdůležitější jejich mechanické a stavebně-fyzikální vlastnosti a zpracovatelnost. Při tepelných izolacích pochopitelně i jejich teplotně-technické vlastnosti.

Základní parametry a vlastnocti konopí

 • Tepelně izolační parametry λD = 0,040 W / (m. K) (Termo-Konopí),
 • neobsahuje přídavné látky, které by poškozovali životní prostředí,
 • použití izolací z konopí stejně i montáž neohrožuje zdraví těch, co s ním manipulují nebo žijí,
 • nebyl zjištěn růst plísní,
 • příjemně voní,
 • při manipulaci nedráždí pokožku,
 • má ​​výborné difuzní vlastnosti, a tak přirozeně reguluje vlhkost v interiéru,
 • zdravá a příjemné klima v obytných místnostech,
 • konopná vlákna neobsahují bílkoviny, a tak není nutná ochrana proti škůdcům, molům,
 • tvarová stálost,
 • konopné izolace se již osvědčily při stavbě domů (sruby DREVODOM Rajec).

Pokud budeme hodnotit vlastnosti konopí ve stavebnictví, přijdeme k závěru, že výhody použití převládají nad nevýhodami. Klady, t. j. pružnost, výborné tepelně-izolační vlastnosti, vysoké akumulační schopnosti, vysoká difúzní propustnost, schopnost redistribuce vlhkosti, výborné akustické vlastnosti, přirozené a zdravé vnitřní klima, lehké a zdraví neškodné zpracování a manipulace, odolnost proti plísním a škůdcům, staví konopnou izolaci do pozice významného, ekologicky prospěšného a tradičního materiálu.

 

comments powered by Disqus